Test těhotenské cukrovky

OGTT – Orální glukózový toleranční test – vyšetření glykemické křivky

Co to vlastně OGTT je?

Glukózový toleranční test slouží k tomu, aby určil, v jakém stavu je váš metabolismus sacharidů, a vyvrátil tak možnost, že trpíte cukrovkou. OGTT odráží reakci organismu na podání glukózy fyziologickou cestou a hodnotí, zda je organismus schopen po zátěži glukózou udržet její hladinu v krvi v normálním rozmezí. Test tak prokazuje souhrn informací nejen o účincích hormonů regulujících glykémii, ale též o procesech v gastrointestinálním traktu (rychlost vyprazdňování žaludku, pasáž střevem a resorpce) a jaterních funkcích.

Jedná se o test ke zjištění diagnózy, v žádném případě neslouží ke sledování dalšího průběhu cukrovky.

U těhotných žen test doporučuje ošetřující gynekolog, ale doporučuje jej i praktický lékař nebo internista lidem nad 15 let věku s výskytem diabetu v rodině, trpícím obezitou nebo vysokým krevním tlakem. Nejčastěji na něj ale chodí lidé, kterým lékař opakovaně naměřil tzv. vysokou glykemii (tedy hladinu cukru v krvi).

Rozdělení testů OGTT:

Test těhotenské cukrovky. Proč je tak důležitý a na co se připravit?

Ať už dítě čekáte, nebo ho teprve plánujete, test na těhotenskou cukrovku (OGTT – orální glukózový toleranční test) vás nemine, ani byste se mu neměly záměrně vyhýbat! Neléčená těhotenská cukrovka totiž může přivodit řadu komplikací jak vám, tak miminku.

Kdy se OGTT provádí

  • Na začátku těhotenství pouze u žen, které měly nejednoznačný výsledek vyšetření glykémie nalačno.
  • Mezi 24. – 28. týdnem těhotenství u všech žen, kterým nebyla zjištěna cukrovka na začátku těhotenství.

Test se samozřejmě neprovádí ženám, které již mají cukrovku zjištěnou před těhotenstvím. Jednou vzniklá cukrovka do konce těhotenství nezmizí, naopak se vlivem těhotenských hormonů může výrazně zhoršovat.

Jak se na OGTT připravit

Den před testem jezte jako obvykle a neprovádějte větší fyzické výkony. Test se provádí ráno nalačno, proto je nutné alespoň 8 hodinové lačnění, pití čisté vody před testem není omezeno. V případě virózy nebo jiného onemocnění test odložte na dobu, až se budete cítit zase fit. Užití ranních léků odložte až po skončení testu.

Vzhledem k omezené kapacitě centra, se na test OGTT prosím objednávejte na recepci DIAvize. V sekci kontakty naleznete veškeré možnosti, jak se s námi spojit. 

Jak OGTT probíhá?

Na celý průběh testu si vyhraďte minimálně dvě a půl hodiny času. Právě toto časové rozmezí představuje minimální dobu, za niž je možné testování bez zkreslení provést.  Začátek testu je kvůli jeho časové náročnosti v 7:30 hodin ráno.

  • V prvním kroku vám sestra odebere krev.
  • Bude-li vám naměřena glykemie nižší než 5,6 mmol/l, v testu se pokračuje.
  • Bude-li hodnota glykémie v krvi vyšší než 5,6 mmol/l, v testu se nepokračuje. Poté byste přišla jiný den na druhý pokus. Pokud by byla glykémie nalačno znovu vyšší, je diagnóza těhotenské cukrovky potvrzena.
  • V dalším kroku vypijete nápoj z koncentrované glukózy, který budete muset vypít během 5–10 minut.
  • Po 60 minutách od vypití nápoje proběhne druhý odběr krve.
  • Po 120 minutách od vypití nápoje proběhne třetí (poslední) odběr krve. Po tomto odběru je test ukončen.

POZOR! Během doby čekání nesmíte vykonávat fyzickou aktivitu, jíst a pít (můžete se napít pouze malého množství neochucené vody).

V centru DIAvize je pro vaše čekání vyhrazeno místo, kde budete mít klid a pohodlí. Doporučujeme Vám vzít si s sebou nějaké časopisy či knihu.

Vyhodnocení testu

Výsledek vyšetření se zpravidla dozvíte do dvou maximálně tří dnů od absolvování testu. Pro toto vyšetření jsou určeny hraniční hodnoty glykémie, které jsou:

  • glykémie nalačno opakovaně 5,1 mmol/l a výše nebo
  • glykémie po 60 min 10,0 mmol/l a výše nebo
  • glykémie po 120 min 8,5 mmol/l a výše

Pokud je dosaženo i jedné z uvedených hodnot, nebo jsou vyšší, jedná se o těhotenskou cukrovku.

Pokud jsou výsledky jakkoliv zvýšené, jedná se o těhotenskou cukrovku a test se již znovu v těhotenství neopakuje! Důvodem k opakování testu je pouze nesprávně provedený test.

 Co když je výsledek testu pozitivní?

Bude-li vám na základě OGTT zjištěna těhotenská cukrovka, objednáme Vás na vstupní vyšetření v našem centru, kde vám vysvětlíme vše okolo gestačního diabetu, od stravování až po případné užívání léků. Na základě výsledků OGTT nelze rozlišovat „mírnou“ a „těžší“ formu diabetu. Cukrovka se u většiny žen s přibývajícími týdny těhotenství zhoršuje. Proto i ženy s hodnotami OGTT jen lehce nad normu musí být léčeny a sledovány diabetologem.

Připravte se také na to, že na základě diagnostikované těhotenské cukrovky budete muset častěji podstupovat ultrazvuková vyšetření plodu a monitoring jeho srdečních ozev.